اداره عالی بررسی از نخستین روز (یادبود و حمایت از قربانیان حملات تروریستی در افغانستان) طی مراسمی گرامیداشت به عمل آورد

   در مراسمی که روز دوشنبه 5 سنبله 1397 خورشیدی، به مناسبت گرامیداشت از یادبود و حمایت از قربانیان حملات تروریستی در افغانستان، در اداره عالی بررسی برگزارشده بود، مسئولان و منسوبان اداره که شمار از آنان از بستگان قربانیان رویدادهای تروریستی در کشور نیز هستند؛ حضوربهم رسانیده بودند.

مجیب الرحمن شیرزاد معاون مالی واداری اداره عالی بررسی که نخستین سخنران این مراسم بود گفت: تروریزم پدیده شوم و یک مشکل عمده جهانی است و قربانیان رویدادهای تروریستی در جهان به‌ویژه افغانستان به اقوام و ملیت‌های مختلف وابسته هستند و با گروها و جریان‌های سیاسی رابطه ندارند.

آقای شیرزاد بیان کرد: در تازه‌ترین گزارش فهرست جهانی کشورهای که قربانی تروریزم از سوی انستیتیوت اقتصاد و صلح تهیه‌ شده، آمده است که افغانستان طی سال‌های اخیر بیشترین میزان خشونت را تجربه کرده است ودرجریان درگیری‌های طالبان با نیروهای دولتی شماری زیادی از افراد ملکی جان‌هایشان را ازدست‌داده‌اند. وی مبارزه با تروریزم، تحکیم وحدت میان اقوام مختلف و حمایت از خانواده های قربانیان تروریزم در افغانستان را از مسئولیت‌های هر فرد این کشور دانست.

پس از آن محمد فاضل آرام آمر اطلاعات و ارتباط عامه اداره عالی بررسی گفت: عملکرد تروریزم پس از حمله‌ بر برج‌ های تجارتی امریکا در 11 سپتامبر 2001 از روی فعالیت‌ های تروریستی پرده برداشت و این امر سبب حمله امریکا بر افغانستان و سقوط نظام طالبانی گردید؛ ولی باگذشت زمان ریشه‌های افراطیت به‌جای خشک شدن، از منابع و آدرس‌ های مریی ونامریی دور و نزدیک دوباره آبیاری گردید و درخت افراطیت به‌ صورت گسترده‌ تری شاخ وبرکشید که با گذشت بیشتر از یک ونیم دهه هنوز فعالیت‌های تروریستی فروکش نکرده و با انجام حملات انتحاری و انفجاری از مردم بی‌گناه قربانی می‌گیرد.

آقای آرام افزود: گزارش‌های تحقیقی که در مورد تلفات جنگ با تروریزم در افغانستان منتشر می‌شوند خیلی تکان‌دهنده و هولناک است. بر اساس یک گزارش تحقیقی دانشگاه" براون " ایالات‌متحده امریکا، جنگ افغانستان از سال 2001 میلادی که نیروهای زیر رهبری امریکا حکومت طالبان را سقوط دادند تا 2014 نزدیک به 100 هزار کشته و به همین میزان زخمی به جا گذاشته است.

درحالی‌که گروهای تروریستی که در اوایل صرف مخالف حضور نیروهای خارجی در افغانستان بودند و آن‌ها را هدف قرارمی دادند؛ اما اکنون به کشتارجمعی مردم ملکی روی آورده‌اند و از هیچگونه دهشتگری و قتل‌عام دریغ نمی‌ورزند.

کلیم‌الله سلیم بهمن سر مفتش اداره عالی بررسی که یک برادرش را در یک رویداد تروریستی در ولایت ننگر هار ازدست‌داده است بیان نمود: او همیش تلاش می‌کرد که زندگی را با لبخند و شادکامی سپری کند و هرگز در زندگی فکرنمی کرد که به‌زودی پیر شود؛ اما کشته شدن برادرش درین رویداد قامت او را خم کرده است و هزاران خانواده افغان که بستگانشان را در جریان رویدادهای مختلف تروریستی ازدست‌داده‌اند با او هم سرنوشت هستند.

بانو شفیقه جعفری که به نمایندگی از منسوبان زن در اداره، صحبت می‌کرد، ضمن قرائت شعری در باره ای شهدا و قربانیان رویدادهای تروریستی گفت: طی سالیان متمادی تروریسم از مردمان جهان به‌ویژه مردم بی‌گناه افغانستان قربانی گرفته است ومتاسفانه آنان مکان‌های تعلیمی و تحصیلی و افراد ملکی را که هیچ‌گونه خطری را متوجه تروریستان نمی‌سازند، حمله می‌کنند.

حسیب الله طاهری آمر پلان و پیگیری ریاست بررسی بودجوی مرکزی اداره عالی بررسی همچنان درین مراسم، تروریزم را چالشی‌ترین مسائل زمان حال و تهدید جدی علیه صلح و امنیت جهانی دانسته و به چند مورد مشخصی ازین حملات که طی سال‌های اخیر در افغانستان به وقوع پیوسته و جان انسان‌های بی‌شماری را گرفته است اشاره کرد. وی حمایت از قربانیان تروریزم و خانواده‌هایشان را بر اساس ارتقای حفاظت و احترام به حقوق بشری آنان، امری اخلاقی دانسته و کمک و دستگیری بازماندگان قربانیان را از مکلفت های انسانی هر فرد مسلمان عنوان کرد.

حکومت افغانستان سال قبل پیشنهاد یادبود از قربانیان تروریسم را به سازمان ملل ارائه کرده بود که ۹۵ نماینده کشورهای جهان؛ به این پیشنهاد رأی تأیید دادند.

 محمود صیقل نماینده افغانستان در سازمان ملل متحد گفته بود: طی سالیان متمادی، تروریسم از مردمان جهان به‌ویژه از مردم ما صدها هزار قربانی گرفته است، ولی متأسفانه اکثر قربانیان تروریسم با همه دردها و غم‌هایشان بسیار زود فراموش‌شده‌اند و با مجرمان برخورد قانونی نشده است.

 آقای صیقل در سازمان ملل گفته است که انتخاب این روز، کار مبارزه با هراس افگنی را سرعت خواهد بخشید. بااین‌حال ۲۱ اگست، از سوی سازمان ملل متحد به‌ عنوان روز بین‌المللی یادبود از قربانیان تروریسم نام‌گذاری شده است و امسال برای نخستین بار از این روز درشماری از نهادهای دولتی در افغانستان گرامیداشت شده است.