از روز بین‌المللی جوانان در اداره عالی بررسی گرامیداشت به عمل آمد

در مراسمی که روز دوشنبه 19 سنبله 1397 به مناسبت گرامیداشت از روز بین‌المللی جوانان در تالار کنفرانس‌های مطبوعاتی اداره عالی بررسی برگزارگردیده بود، مجیب الرحمن شیرزاد معاون مالی واداری، روسا، آمرین و سایر منسوبان اداره عالی بررسی به‌ویژه کارمندان جوان؛ حضور به هم رسانیده بودند.

محترم مجیب الرحمن شیرزاد معاون مالی واداری درین مراسم، ضمن تبریک گفتن این روز برای نسل جوان افغانستان بیان داشت: جوانی یکی از مراحل خوب زندگی انسان‌ها است که با پویایی،  بالندگی، نیرومندی، تحرک، قدرت و انگیزه‌های بلند همراه است.

به گفته آقای شیرزاد ازسن 18 سالگی الی 35 سالگی متعلق به دوران جوانی می‌باشد و جوانان درین مدت خصوصیات منحصر به خودشان رادارند وافغانستان به دلایل مختلف به‌ ویژه تکثر نفوس وجنگ‌ های چهار دهه که سبب می‌شود، انسان‌ های این سرزمین به پیری نرسند؛ ازجمله کشورهای است که 65 درصد نفوس آن را جوانان تشکیل می‌دهد.

معاون مالی واداری، نقش ودست آوردهای جوانان را درعرصه‌ های مختلف به‌ ویژه ورزش، تعلیم وتربیه، ازجمله اشتراک و نقش دختران رباط ساز هرات  در مسابقات کشورهای مختلف را ستودنی دانست؛ اما فقر، بی‌سوادی، بیکاری، کارکردن در کنار بزرگان خانواده و یا هم بدوش داشتن سرپرستی فامیل و پیدا کردن نفقه را، یکی از چالش‌های دانست که هنوز سد راه جوانان قرارگرفته است.

عدم راه‌یابی به نهادهای تحصیلی دولتی و عدم توانایی مالی به هدف شمولیت در نهادهای تحصیلات عالی خصوصی، وهمچنان قوانین سختگیرانه عدم استخدام جوانان فارغ شده از نهادهای تحصیلات عالی را به دلیل نداشتن تجربه کاری بخش دیگر از مشکلات پیش روی جوانان افغانستان عنوان کرد.

بانو فرحناز حیدری آمرقطعیه وارتباط با پارلمان، گرامیداشت از روز جوانان را ارج گذاشتن به جوانان ونیروی کاری آن‌ها دانست اما خاطرنشان ساخت که جوانان درافغانستان با آسیب‌ها و نارسایی‌های زیادی روبه‌ رو هستند که این مسئله بیشتر ریشه درسطح تکامل اجتماعی، فرهنگی وسیاسی جامعه دارد. وی تأکیدکردکه بهتراست روی چگونگی وضعیت این قشر توانمند وآینده‌ساز، توجه جدی صورت گیرد.

عبدالجمیل هدفمند آمر کنترول کیفیت ریاست تفتیش داخلی، جوانی را موسم عطرافشانی بوستان عمرو فصل شکوفه باران زندگی خواند که بسیارکوتاه است و دانشمندان جوانی را؛ چون گوهری پنداشته‌اند که براثر غفلت وسستی از دست خواهد رفت. آقای هدفمند گفت: با تأسف و اندوه  فراوان، درشرایط فعلی فضای زندگی جوانان درافغانستان به جهنم ثانی مبدل گشته است وهرروزآنان قربانی می‌شوندومحیط زندگی‌شان به قربانگاه انسانی مبدل شده است.وی همچنان فقرو بیکاری را عامل اصلی گرایش جوانان به‌ سوی مواد مخدر دانسته تأکید کرد که تا زمانی خود ما برای پیداکردن راه نجات از چنگ این دشمن هولناک دست آستین برنزنیم؛افغانستان به‌سوی رفا وآسایش نخواهد رفت.

حسیب الله طاهری آمرپلان و پیگیری وگزارشدهی ریاست بررسی ادارات بودجوی مرکزی نیز که آخرین سخنران این مراسم بود، نقش جوانان را در فهم مدیریتی اوضاع جاری موثردانسته گفت: بخش عظیمی حقوق انسان‌های این جامعه پایمال می‌باشد که بااین وضع وحال، اکثرجوانان خود رادرتجرید می‌بینند و نقش استادان را در نهادهای اکادمیک ارزنده می‌داند. وی اکثر انقلاب‌های مشهور جهان که سبب دیگرگونی درجهان گردید محصول قوت وبازوی پرتحرک نیروی جوانان دانست و از همه جوانان افغانستان خواست تا در مراحل انتقاد و اعتراض از ناهنجاری‌های موجود علیه زمام داران، حریم اخلاق را رعایت کرده و برای خود وهم نسلانشان، مایوسیت وناامیدی ایجاد نکنند.

قابل‌ذکراست کهدر ۱۷ دسامبر ۱۹۹۹، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۱۲اگست (21 سنبله) را به‌عنوان روز جهانی جوانان اعلام کرد. روز جهانی جوانان با اندیشه «ساختن یک دنیای بهتر؛ به همراه جوانان» ایجاد گردید. به این بهانه، سازمان ملل از تمام کشورهای دنیا می‌خواهد تا عملاً در راستای توسعه امکانات و منابع،به کمک جوانان و برای جوانان تلاش نمایند.

 سازمان ملل می‌گوید جوانان امروز با شرایط سخت استخدام، امنیت پایین شغلی و کنار گذاشته شدن از تصمیم گیرهای مهم و حتی شرکت در امور، دچار ضعف در باورها و اعتماد به‌ نفس خودشان شده‌اند. بنابراین دولت‌ها، نهادهای خصوصی، دانشگاه‌ها و افراد خیرخواه، می‌توانند با فراهم آوردن شرایط کار و دادن فرصت به جوانان، اعمال‌نفوذ در مؤسسات و …به این قشر مهم ومالک آینده کشورکمک کنند.