ارتحال جان‌گداز الحاج عبدالله آخندزاده

ارتحال جان‌گداز الحاج عبدالله آخندزاده

 

عاقبت منزل ما وادی خاموشان است

حالیا غلغله در گنبد افلاک انداز

بازگشت همه به‌سوی اوست!

با اندوه، دریغ و درد فراوان اطلاع حاصل نمودیم که محترم الحاج عبدالله آخندزاده معاون پیشین مالی و اداری اداره عالی بررسی، از اثر مریضی صعب‌العلاجی که عاید حال ایشان گردیده بود؛ روز جمعه مورخ 20 میزان 1397 دار فانی را وداع گفته به ابدیت پیوستند.

هیئت رهبری اداره عالی بررسی و کارمندان این اداره مرگ نا به هنگام ایشان را یک ضایعه بزرگ دانسته خویش را در ماتم این مرد نیک‌اندیش و با معنویت شریک دانسته، تسلیت و تعزیت خویش را به حضور فامیل و بستگان مرحوم ابراز کرده از پروردگار هستی بهشت برین برای این مرد حق و صبر جمیل برای بازماندگان ایشان استدعا می‌نماید.

زندگی‌نامه الحاج قاضی عبدالله آخندزاده

محترم الحاج قاضی عبدالله آخندزاده، فرزند حبیب‌الله در سال 1334 هجری شمسی در ولسوالی چک در گوده قریه عمرزایی دیده به جهان گشود. دوره ابتدایی را در زادگاهش، مکتب غازی گل احمدخان تکمیل نمود و سپس شامل مدرسه دینی ابوحنیفه رحمت‌الله علیه گردید و در سال 1355 آن را نیز با موفقیت به پایان رسانید. بعداً شامل دانشکده شرعیات در رشته فقه و قانون گردید؛ اما باروی کار آمدن رژیم کمونیست‌ها به تحصیلات خویش ادامه داده نتوانست به دلیل فعالیت‌های اسلامی از سوی حکومت وقت در سال 1357 دستگیر و به زندان افتاد. با اعلان عفو عمومی در سال 1358 در زندان پل چرخی آزاد و به کشور پاکستان مهاجرت نمود و در کمیته تنظیم و دعوت جمعیت اسلامی نقش بارزی ایفا کرد. بنا بر علاقه‌مندی به تحصیلات عالی شامل جامعه الاسلامیه المدینه المنوره در عربستان سعودی گردید. رشته حقوق و قضا دانشکده نامبرده را با موفقیت به پایه اکمال رسانید. از سال 1364 تا سال 1371 به حیث آمر در دفاتر مجاهدین انجام‌وظیفه نموده و در سال 1372 به حیث مدیرمسئول مجله جامعه الاسلامیه ارگان نشراتی وزارت حج و اوقاف و بعدن به حیث معاون مالی و اداری صدارت عظمی ایفای وظیفه نموده، در زمان طالبان به حیث رئیس کادر و پرسونل اداره امور انجام‌وظیفه نموده است. در حکومت انتقالی به رهبری حامد کرزی به‌عنوان معاون مالی واداری اداره عالی تفتیش تا سال 1396 اجرای وظیفه می‌نمود که عمری از تخصص، تعهد و تجربه کاری خویش را  به‌پای این اداره و از طریق این اداره به‌پای مردم ریخته که مایه مسرت و سرافرازی این اداره می‌باشد.

قابل‌یادآوری است که جنازه مرحومی در حضیره آبایی ایشان در ولایت میدان وردک به خاک مدفون گردیده و فاتحه به تاریخ 24 میزان 1397 در مسجد کویتی واقع سرای هراتی خوشحال مینه نزدیک حوزه پنجم پولیس بر گزار می گردد.

جنت فردوس جایشان باد!