گرامیداشت از درگذشت معاون پیشین اداره عالی بررسی

اداره عالی بررسی به‌روز یک‌شنبه 22 میزان سال روان با برگزاری مجلس ختم قرآن شریف از درگذشت الحاج قاضی عبدالله آخندزاده، معاون پیشین این اداره در امور مالی و اداری، در تالار عمومی اجلاس‌های مطبوعاتی بزرگداشت به عمل آورد.

این برنامه با حضور داشت رئیس اداره عالی بررسی، معاونین، روسأ، آمرین، مفتشین و سایر منسوبان با تلاوتی چند از آیات قرآن شریف از سوی محمد آصف احمدزوی آغاز گردید و سپس زندگی‌نامه مرحوم قاضی عبدالله آخندزاده از سوی داراب شیرزاد، رئیس منابع بشری این اداره به خوانش گرفته شد.

پوهنوال دکتور محمد شریف شریفی، رئیس اداره عالی بررسی درگذشت آقای آخندزاده را ضایعه‌ای بزرگ برای این اداره خواند و گفت: طوری که همه می‌دانید نشست امروز یک نشست کاملاً متفاوت، همراه باغم و درد از دست دادن یکی از گنجینه‌های این اداره است. قاضی آخندزاده شخصی بود که در طول اجرای خدمتش رفتار و کردار نیکی از خود به‌جا گذاشت و هم‌چنان او شخصی پابند به مقررات و اصول اداره بود که در حدود 15 یا 16 سال به این اداره خدمت نمود.

دوکتور شریفی مرحوم آخندزاده را شخصیت علمی، متقی، پرهیزگار و باایمان خواند و از اعمال، کردار، عدالت، سلوک واسلامیتش به نیکی یاد نموده، افزود: من به‌عنوان کسی که یک‌عمر طولانی با او همکار و نزدیک بودم، به پاکی و تقوای مرحوم آخندزاده شهادت می‌دهم و با قاطعیت می‌گویم که ایشان در این مدت از صلاحیت خود سوءاستفاده ننموده و هیچ‌چیزی از دارایی و پول عامه را حیف‌ومیل نکرده است.

دکتور شریفی اضافه نمود: مرگ در ظاهر نقطۀ پایان حیات انسان است؛ اما در واقعیت انسان نسبت به آنچه انجام می‌دهد، در برابر پروردگار پاسخ‌گو می‌باشد. مرگ امتحانی است که در آن‌همه شاه و گدا با یک ترازو و در یک نرخ که همانا اعمال نیک و بد است، وزن می‌شود.

دوکتور شریفی حاضرین در تالار را به صداقت و راست‌کاری دعوت کرده و یک‌بار دیگر خود و اعضای این اداره را در غم از دست دادن مرحوم آخندزاده شریک دانسته و آن را یک ضایعه جبران‌ناپذیر خواند.

سید مهدی حسینی، معاون مسلکی اداره عالی بررسی به تعقیب سخنان دکتور شریفی از تعهد، اخلاق و صداقت مرحوم آخندزاده اشاره نموده، زمان مرگ را غیرقابل‌پیش‌بینی خواند و گفت: شخصیت مرحوم آخندزاده در اعمالش هویدا بود. ایشان مدت زیادی را در این اداره به‌عنوان معاون فعالیت کردند که اگر ما از رفتار خوب، صداقت و ایمان‌داری ایشان بگوییم، چیزی گزاف نخواهد بود. اخلاق اسلامی حکم می‌کند که حتی اگر فرد بدی هم از دنیا می‌رود، از او به‌خوبی یاد شود تا در آخرت از گناهان او کاسته شود؛ اما در رابطه به مرحوم آخندزاده باید گفت که ایشان با اعمال و کردار نیک‌شان در قلب تک‌تک ما جا بازکرده بودند.

آقای حسینی اضافه نمود: مرحوم آخندزاده بیشترین اوقات مفید خود را در این اداره سپری کرد و قطعاً که با درگذشت ایشان، ما یکی از خودمان را ازدست‌داده‌ایم. آقای آخندزاده با مریضی مهلکی دست‌وپنجه نرم می‌کرد و اداره برای همکاری با ایشان تمامی قوانین اداره را بررسی کرد و حتی به وزارت عدلیه، اداره امور، وزارت کار و امور اجتماعی و ریاست جمهوری مراجعه نمود و چندین مجلس گرفت تا راهی برای مساعدت پیدا کند؛ اما هیچ ماده‌ای در این رابطه صراحت داده نشده بود.

مجیب الرحمن شیرزاد، معاون مالی و اداری با یادآوری از خاطره‌اش گفت: زمانی که من در این اداره آمدم از مرحوم آخندزاده فقط یک جای نماز به‌جامانده بود و این نشان‌دهنده این است که او یک شخص متدین و مسلمان بود و همیشه در مورد ایمان، تقوا و شخصیت‌اش از همکاران نیز شنیده‌ام.

آقای شیرزاد خاطرنشان کرد: همه انسان‌ها می‌میرند؛ اما نام انسان‌های خوب همیشه ماندگار می‌ماند و همین‌طور برعکس؛ همۀ ما باید کوشش کنیم تا در پاکی و ایمان‌داری قاضی صاحب را الگو قرار داده، باصداقت و برده‌باری کارکنیم.

محمد طیب، سر بررس ریاست بررسی تصدی‌ها و مؤسسات در رابطه به شخصیت قاضی عبدالله آخندزاده گفت:مرحوم قاضی صاحب شخصیت بزرگوار، ارجمند، دانشمند و خدمت گذار مردم بود و همیشه به من و همکارانم توصیه می‌کرد تا عزت اداره را حفظ و باصداقت و راست‌کاری کارکنیم. او با اشاره به حدیثی از پیامبر اسلام گفت: مرحوم آخندزاده به بیماری سخت و دشواری مبتلا شده بود؛ اما باید دانست که شهید صد درجه دارد و یکی از آن مرگ در اثر بیماری لاعلاج است، پس هرکسی که به سبب بیماری لاعلاج می‌میرد، شهید است.

سرانجام مجلس ختم قرآن عظیم‌الشان با تلاوت آیاتی از قرآن شریف و دعا بر روح پاک آقای آخندزاده اختتام یافت.