معرفی رئیس بررسی ساحوی هرات از سوی معاون مسلکی اداره عالی بررسی

محترم محمد مهدی حسینی، معاون مسلکی اداره عالی بررسی روز یک‌شنبه  14 دلو سال 1397 خورشیدی طی محفلی که به مناسبت معرفی رئیس بررسی ساحوی ولایت هرات برگزار گردیده بود، محترم عبدالمحمد ترکی را به حیث رئیس بررسی ساحوی ولایت هرات معرفی کرد. این محفل با حضور داشت معاون مسلکی اداره عالی بررسی، معاون والی ولایت هرات، رئیس بررسی ادارات بودجوی محلی و سایر منسوبان دفتر ساحوی هرات برگزار شد.

محمد مهدی حسینی، معاون مسلکی اداره عالی بررسی ضمن اظهار خرسندی از حضور در این برنامه و شهر باستانی هرات، صحبت‌هایی را پیرامون قدامت و دست‌آورد‌های اداره عالی بررسی مطرح نمود.

آقای حسینی با اشاره به فعالیت‌های اداره عالی بررسی، نقش تفتیش را در پاک و شفاف‌سازی حساب‌های مالی و پولی ادارات بودجوی دولت مهم تلقی کرده و گفت که اداره عالی بررسی همیشه برای حفاظت و صیانت از دارایی‌های عامه، تلاش‌های جدی را انجام داده‌است.

وی دست‌آوردهای هجده سال اخیر اداره عالی بررسی را وسیع و رضایت بخش خوانده و گفت: هدف اساسی ما آوردن اصلاحات و بهبود عملکرد در اجراآت ادارات دولتی به ویژه در ساحه امور مالی و حسابی، چگونگی مصرف بودجه و تحقق عواید از ادارات دولتی است که قطعاً روند اصلاحات هم در جریان تفتیش صورت می‌گیرد و هم زمانی که ما گزارش و سفارشاش‌ها را نهایی کرده و به مراجع بودجوی ارسال می‌کنیم تا آن‌ را تطبیق بکنند که این پروسه نیز به نوعی اصلاحات است.

وی با اشاره به اهمیت گزارش‌های تفتیش گفت: هدف ما این نیست که کار پولیسی انجام بدهیم و یا وقتی بررس‌های ما به ادارات می‌روند، برای ادارات دوسیه بسازند؛ بلکه هدف ما این است که اصلاحات را به میان آوریم و به نوعی شفافیت را در امور مالی ادارات برقرار سازیم که  نتایج آن نیز برای همۀ مردم واضح است، طوری که می‌بینید حتی بالای گزارش‌های این اداره در مجلس نمایند‌گان بحث صورت می‌گیرد و براساس آن مسوولان ادارات بودجوی مورد بازپرس قرار می‌گیرند که این همه بیان کننده ارزش کار و گزارش‌های اداره عالی بررسی است.

معاون مسلکی اداره عالی بررسی اضافه نمود: اداره عالی بررسی نه تنها در سطح کشور دست‌آوردهای بسیار خوبی دارد؛ بلکه در سطح بین‌المللی نیز به موفقیت‌های بزرگی دست یافته است که یکی از نمونه‌های آن کسب رتبه دوم از منظر شاخص شفافیت بودجوی در سطح منطقه بود که سال پاربه افغانستان داده شد.

آقای حسینی اشتراک مردم را در روند تفتیش موثر خوانده و بیان داشت در صورت دخیل شدن مردم در پروسه تفتیش فاصله بین مردم و حکومت کاهش یافته و بین مردم اعتماد به وجود می‌آید که اداره عالی بررسی در این عرصه گام‌های عملی را برداشته و روی چگونگی اشتراک شهروندان در روند تفتیش اقداماتی نیز انجام شده که سال آینده هفت تفتیش عملکرد را با دخیل‌سازی رسانه‌ها و جامعه مدنی آغاز خواهیم کرد، گرچه انجام این کار دشوار و چالش‌زا است که در میان نزدیک به دو صد کشور جهان، تنها سی کشور است که این کار را انجام می‌دهند و خوشبختانه اداره عالی بررسی نیز جز یکی از آن سی کشور است.

وی در اخیر سخنان خود یک‌بار دیگر تقرر عبدالمحمد ترکی را گامی نیکو در بخش شایسته‌سالاری خواند و از وی خواست تا با بهره‌گیری از تجربیات و دانش مسلکی خود تغییرات مثبتی را در این اداره به وجود آورد.

محی الدین نوری، معاون والی ولایت هرات که نیز درهمین محفل حضور داشت مقرری آقای عبدالمحمد ترکی را به حیث رئیس بررسی ساحوی هرات تبریک گفته و از وی به عنوان یک کادر علمی موفق و با تجربه یاد نمود.

جناب نوری ضمن قدردانی و حمایت از فعالیت و کارکرد‌های این اداره گفت: به هر پیمانه‌یی که اداره عالی بررسی فعال‌تر باشد و تخصصی‌تر عمل کند، به همان پیمانه موثریت کاری و حفظ منابع مالی به شکل بهتر در مرکز و ولایات صورت می‌گیرد و این همان هدفی است که همۀ ما دنبال آن هستیم.

آقای عبدالمحمد ترکی دارای درجه تحصیلی کارشناسی ارشد و پیشینۀ کار به حیث مسوول احزاب سیاسی و کاندیدان در کمیسیون مستقل انتخابات، مشاور در ولسی جرگه و رئیس اسبق منابع بشری وزارت ترانسپورت، بعد از سپری نمودن موفقانه پروسۀ رقابتی بر اساس حکم رئیس‌جمهور به عنوان رئیس بررسی ساحوی هرات اداره عالی بررسی تقرر حاصل نموده است.