زندگینامه رئیس اداره عالی تفتیش

محترم محمد نعیم حقمل فرزند محمد کاتب در سال ۱۹۸۰ میلادی در مرکز ولایت سرپل در یک خانواده متدین دیده به جهان گشود.  

 آقای حقمل عضو انجمن حسابداران خبره انگلستان (FCCA/ACCA)  بوده و همچنان از سال ۲۰۱۵ عضو انستیتوت امور مالی و حسابداری عامه (CIPFA) می ‌باشد. وی مدرک لیسانس خود را در بخش حسابداری از پوهنتون اکسفورد بروکس  انگلستان  بدست آورده  و در سال ۲۰۱۳ میلادی ماستری خود را در بخش اداره و تجارت (MBA) از پوهنتون ساینس و تجارت جهانی از کشور مالیزیا با تخصص در مدیریت استراتژیک دریافت نموده است. آقای حقمل علاوه بر زبان های ملی افغانستان (پشتو و دری) به زبان انگلیسی نیز تسلط کامل دارد.

 آقای حقمل برعلاوه داشتن تحصیلات عالی، آموزش های مسلکی و مدیریتی را در بخش های تحلیل صورت حسابات مالی، اصول و چهارچوب اساسی حسابداری، تفتیش مالی، سیستم مدیریت محیط، تحلیل هزینه و قیمت، سیاست مالی، معیارات برای صورت های حسابات مالی، نوشتار تجارتی و آگاهی در مورد امنیت سایبری (Cyber Security Awareness) از سوی اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده امریکا (USAID) و برنامه انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP) در داخل و خارج کشور کسب نموده است.

محمد نعیم حقمل بیش از ۱۵ سال تجربه مسلکی و تخصصی در بخش های مدیریت، محاسبه، مدیریت مالی و تفتیش را دارا میباشد. نامبرده  کار مسلکی خویش را در سال ۲۰۰۶ میلادی به حیث معاون محاسب در مؤسسه پاملرنه (CARE International) آغاز و بعداً در اوایل سال ۲۰۰۷ میلادی در پروژه بانک جهانی در وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به حیث کارمند مالی گماشته شد. آقای حقمل پس از یک سال تجربه و دستآوردهای فوق العاده که در ماموریت خویش داشت، به حیث آمر مالی ارتقاء نموده و تا سال ۲۰۱۲ میلادی در پروژه مذکور ایفای وظیفه نمود.

 وی  در اواخر سال  ۲۰۱۲ میلادی در یکی از  شرکت های خدمات مالی بنام افغانستان هولدینگ گروپ (AHG) به حیث مدیر مالی  آغاز به فعالیت نموده، که بیشتر مسئولیت تدریس و ارائه  برنامه های آموزشی  به کارمندان مالی و حسابی و همچنان کارمندان تصفیه مالیاتی را به عهده داشت. آقای حقمل پس از ختم این ماموریت، در همان سال به ریاست تفتیش داخلی وزارت مالیه پیوست و در آنجا به حیث کارشناس تفتیش برای مدت کوتاه خدمت نموده و افزون بر آن در برنامه انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP) در بخش حکومتداری محلی از سال ۲۰۱۳ برای مدت دوسال به حیث آمر مالی ایفا وظیفه نمود.

محترم محمد نعیم حقمل در سال ۲۰۱۴ میلادی به حیث تحلیلگر مالی، به اداره انکشاف بین المللی امریکا (USAID) پیوست و برای مدت سه سال بطور موفقانه ماموریت خویش را انجام نمود. وی همزمان با این وظیفه، مصروف تدریس برنامه (ACCA) در پوهنتون امریکائی افغانستان بود. اقای حقمل پس از  انجام ماموریت به حیث رئيس کمیسیون پیگیری قضایای کابل بانک، به عنوان معاون تأمینات، تکنالوژی و لوژستیک وزارت دفاع ملی وظیفه  انجام داده است و در سال 2019 میلادی بر اساس فرمان مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان رئیس عمومی اداره عالی تفتیش تقرر حاصل نموده است.