بزرگ‌داشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور در اداره عالی بررسی

sao-af
شنبه ۱۳۹۸/۶/۲ - ۶:۵۷
100

امروز پنج‌شنبه ۳۱ اسد سال ۱۳۹٨ هجری خورشیدی که برابر است به ۲۲ اگست سال ۲۰۱۹ میلادی از صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان طی محفل باشکوهی با حضورداشت محمد نعیم حقمل رییس اداره عالی بررسی، منسوبان عالی رتبه، مفتشین و سایر کارمندان این اداره بزرگ‌داشت به عمل آمد.
این برنامه به هدف ارج‌گذاری به سالروز استقلال و یادبود از جانبازی‌ها و شجاعت نیاکان و قهرمانان راه آزادی افغانستان در تالار مطبوعاتی این اداره برگزار گردیده بود که پس از تلاوتی چند از کلام‌الله مجید و اجرای سرود ملی با قطع نوار از نگاره شاه امان‌الله و پخش نوار تصویری از تلاش‌ها و مبارزات شاه و مردم دلیر افغانستان در راستای آزادی کشور آغاز گردید. 
در ادامه محمد نعیم حقمل، رییس اداره عالی بررسی گفت: مردم افغانستان استقلال و آزادی خویش را نسبت به هر چیز دیگر ترجیح می‌دهند.
چون افغانستان در قلب آسیا موقعیت استراتیژیک دارد، چشم طمع تجاوزگران همیشه به سوی آن بوده‌است ؛ اما روحیۀ آزادی و استقلال‌خواهی مردم این سرزمین مشتی محکم بر پیکر دشمنان این سرزمین بوده که سیر تاریخ گواه آن است.


وی افزود: در این سیر تاریخی شاه جوان با اخذ استقلال از انگلیس‌ها، چشم طمع بریتانیا را برای همیش از افغانستان کوتاه کرد که الگوی دیگری برای تقویه روحیۀ آزاده‌گی و آزادی‌خواهی نسل نوین می‌باشد.
فضل هادی فضل معاون مسلکی به ادامۀ سخنان آقای حقمل در پیوند به استقلال افغانستان گفت: استقلال و آزادی از افتخارات هر ملت به شمار می‌رود که به خاطر زنده نگهداشتن و انتقال آن به نسل‌های آینده باید تلاش صورت گیرد. امان‌الله خان با گرفتن استقلال از انگلیس‌ها این حس را در وجود تک تک مردم این سرزمین پرورش داد.
وی افزود:احساس آزادی‌خواهی در وجود هر ملت مثل آب حیات در بقای آن ملت ضروری است. یک ملت وقتی نابود می‌شود که حس آزادی‌خواهی و استقلال در میان آن‌ها نابود شود.


مجیب‌الرحمن شیرزاد معاون مالی و اداری نیز ضمن خوش آمدگویی حضار صدمین سالگرد استقلال افغانستان را تبریک گفته و افزود: مفاهیمی چون استقلال سیاسی، اهمیت استقلال و تجلیل از روح آزادی به معنی تقویه و پرورش آزاده‌گی در نسل جوان به خاطر خدمت‌گذاری ضروری می‌باشد.
او با تاکید بر اهمیت استقلال گفت که جنگ سوم افغان و انگلیس الهامی بود برای کشور‌های دیگر و معادله شکست ناپذیر بریتانیا در جهان. ملت افغان همیشه در برابر تجاوز مانند یک پیکر و مشت واحد به دهان اجنبی‌ها بوده‌است.
در ادامه نجلا حکیمی، مسوول جندر این اداره با اشاره به نقش زنان در استقلال کشور گفت: زنان با کسب استقلال امتیازاتی را که در گذشته از آن محروم بوده‌اند، کسب نمودند. سهم زنان در مبارزات آزادی و استقلال کمتر از مردان نبوده‌است.
طوری‌که برای اولین بار در طول تاریخ توجه زیاد به ابعاد حقوقی زنان صورت گرفت و زمینه تحصیل در خارج و داخل برای زنان مساعد ساخته شد.


در اخیر به شماری از مفتشین و کارمندان این اداره به پاس خدمات ارزنده‌شان و به مناسبت صدمین سالروز استقلال کشور تقدیرنامه اهدا گردید و اسامی شماری از کارمندانی که از بست‌های پایین به بالا ارتقا نموده بودند نیز از سوی ریاست منابع بشری این اداره اعلام شد. همچنان برنامه با قطع کیک از سوی منسوبان عالی رتبه این اداره پایان یافت.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۸/۶/۲۷ - ۱۰:۴۴
Background image

امضای تفاهم نامه همکاری در بخش میدیا

به سلسه امضای تفاهم نامه های همکاری امروز چهار شنبه 27 سنبله 1398که برابر است به 18 سپتامبر 2019میلادی بین اداره عالی بررسی وشرکت دینامیک ویژن با حضورداشت معاونین اداره عالی بررسی به. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۰:۵۴
Background image

دور دیگر افتتاح برنامه آموزشی در اداره عالی بررسی

در تداوم برنامه های آموزشی امروز یکشنبه 17سنبله 1398 هجری خورشیدی یک دور دیگر از برنامه های آموزشی با حضور استادان انستیتوت خانه موفقیت(TOFEL House) وکارمندان در تالار . . .

شنبه ۱۳۹۸/۶/۲ - ۶:۵۷
Background image

بزرگ‌داشت از صدمین سالروز استرداد استقلال کشور در اداره عالی بررسی

امروز پنج‌شنبه ۳۱ اسد سال ۱۳۹٨ هجری خورشیدی که برابر است به ۲۲ اگست سال ۲۰۱۹ میلادی از صدمین سالروز استرداد استقلال افغانستان طی محفل باشکوهی با . . .

BACK TO NEWS